Żadna strona www nie jest warta ani grosza, jeśli nie przyciąga internautów spragnionych informacji. Możesz więc przechowywać na dysku swojego komputera projekt fenomenalnej strony internetowej stworzonej w najnowszej technologii, jednak dopóki nie będzie ona widoczna w sieci, nie będzie warta więcej, niż darmowy blog założony przez pasjonata w ciągu kilku minut. Hosting strony www jest więc tym, co sprawia, że naprawdę zaczynasz liczyć się w świecie biznesu internetowego. Przygotowaliśmy praktyczne porady, które pozwolą ci uniknąć najczęściej popełnianych błędów przy wyborze hostingu dla strony firmowej lub sklepu online.

Parametry hostingu, na które musisz zwrócić uwagę

Każdy dostawca hostingu powinien udostępniać szczegółowe informacje na temat swojej oferty. Pozwól, że w krótki sposób przeprowadzimy cię przez najważniejsze parametry hostingu, które mają wpływ na to, jak szybko będzie działać twoja strona www.

  1. Powierzchnia konta hostingowego

To jedna z pierwszych rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, przeglądając ofertę dostawcy hostingu. Określa ona, jaką przestrzeń dysku twardego na serwerze będziesz mógł wykorzystać do utrzymania swojej strony. Dla prostej wizytówki firmowej typu one-page wystarczy nawet 500 MB, jeśli jednak myślisz o rozbudowanej stronie www, sklepie online czy blogu, wtedy lepiej od razu zainwestuj w serwer o pojemności co najmniej 10 GB z możliwością zwiększania powierzchni.

Ważne, by po osiągnięciu limitu konto hostingowe nie zostało automatycznie zablokowane, ponieważ wtedy strona stanie się niewidoczna dla odwiedzających. To szczególnie ważne, jeśli chcesz utrzymywać pocztę elektroniczną na swoim serwerze. W razie blokady nie będziesz mógł wysyłać ani odbierać wiadomości mailowych aż do czasu zwiększenia limitu przestrzeni dyskowej.

  1. Transfer miesięczny

parametry hostinguWiele osób rozumie transfer miesięczny jako ilość danych, które w ciągu miesiąca mogą przesłać na swoje konto hostingowe. Tymczasem transfer obejmuje również ilość danych, które wysyłane są od serwera do użytkownika, czyli do wszystkich odwiedzających stronę www. Jeśli spodziewamy się dużego ruchu na stronie, warto od razu wybrać hosting, który zapewnia nielimitowany transfer miesięczny. W innym wypadku może dojść do sytuacji, w której nasza strona przestanie być widoczna aż do rozpoczęcia nowego miesiąca i odnowienia limitu transferu.

  1. Liczba baz MySQL

Bazy danych na koncie hostingowym są niezbędne do instalacji systemów zarządzania treścią, takich jak WordPress, PrestaShop, Joomla i wiele innych. Dostawcy usług hostingowych w najbardziej podstawowym pakiecie zwykle oferują możliwość utworzenia tylko jednej bazy danych. Warto zawczasu uzgodnić z agencją interaktywną, która wykonuje dla Ciebie stronę www, ile baz danych potrzebnych będzie do jej utrzymania na serwerze. Jeśli myślisz w przyszłości o rozwinięciu strony o forum czy panel klienta, będziesz potrzebował hostingu, który umożliwia założenie kilku baz MySQL.

  1. Ilość domen do podpięcia

Każde konto hostingowe ma przypisaną określoną liczbę domen, jakie można pod nie podpiąć. Najtańsze pakiety przewidują obsługę tylko jednej domeny, na przykład gdy zarządzamy wyłącznie jedną stroną firmową. Gdy jednak chcemy prowadzić wiele witryn, konieczny będzie hosting z obsługą większej ilości domen.

  1. Obsługiwana wersja PHP

Obecnie większość nowoczesnych stron www, w większym lub mniejszym stopniu, wykorzystuje technologię PHP. Przy wyborze hostingu powinniśmy zwrócić uwagę, którą wersję PHP obsługuje oferowany serwer. Kompatybilność z najnowszą wersją PHP jest nie tylko gwarancją, że wszystkie funkcje będą działać prawidłowo, ale również że nasza strona www będzie odporna na ewentualne ataki związane z wykorzystaniem luk w przestarzałych systemach PHP.

  1. Automatyczna kopia zapasowa

Nawet w najlepszych serwerowniach zdarzają się awarie, w wyniku których może dojść do utraty danych. Na pewno nie chcesz mieć do czynienia z sytuacją, w której pewnego dnia budzisz się, a twoja strona przestała istnieć i nie możesz w żaden sposób jej odzyskać. Wybierz hosting, który oferuje automatyczne wykonywanie kopii zapasowych z możliwością odzyskania danych nawet w przypadku fizycznej awarii serwera.

Powierz wybór hostingu specjalistom

Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy podstawowe terminy, które są istotne przy wyborze hostingu. Jeśli chcesz samodzielnie postawić swoją stronę www, na pewno wybierzesz dzięki temu firmę, która zapewni wydajne funkcjonowanie twojej strony www oraz bezpieczeństwo twoich danych w sieci. Możesz też skorzystać z doświadczenia naszych specjalistów i skorzystać z oferty, w ramach której oferujemy hosting strony www zaprojektowanej przez naszą agencję. Już dzisiaj zobacz, jak wyglądają tworzone przez nas strony internetowe i zapytaj o szczegóły współpracy.