Nieważne jak piękna graficznie jest twoja strona i ile w nią pracy włożyłeś przy tworzeniu, jeśli nikt oprócz ciebie i twoich bliskich jej nie widzi. Zatem co zrobić, by dotrzeć do tych, na których ci zależy? Z pomocą przyjdzie SEM, SEO i PCC. Są to pojęcia związane z pozycjonowaniem w Internecie.

SEM to ogół technik związanych z marketingiem w wyszukiwarkach. Obejmuje on działania SEO (search engine optimization), czyli wyniki organiczne, jak i płatną reklamę PPC (pay per click – płacenie za kliknięcie).

SEM
marketing w wyszukiwarkach internetowych

SEO PCC
  • pozycjonowanie i optymalizacja
  • stron internetowych dla słów kluczowych
  • (widoczność w wynikach organicznych, działanie bezpłatne)
  • reklamy Google
  • (widoczność w płatnych wynikach,
  •  np. kampanie Google Ads)

Optymalizacja strony obejmuje kilka zagadnień: zmiany treści, czyli używania takich słów kluczowych, dzięki którym użytkownicy zostaną przekierowani na daną stronę, wprowadzania zmian w kodzie strony, które nie maja wpływu na wygląd witryny, ulepszanie profili linków przychodzących poprzez analizę działań konkurencji. Te wszystkie czynności składają się na pozycjonowanie strony, które ma umożliwić danej witrynie osiągnięcie jak najlepszej pozycji w wyszukiwarkach po wpisaniu konkretnej frazy.

Przymierzając się do podboju Internetu, warto zastanowić się, na jakie działania chcesz położyć nacisk i które są bardziej dla ciebie skuteczne. Warto pamiętać, że o wyświetlaniu się strony w naturalnych wynikach decyduje algorytm wyszukiwarki i że są to działania całkowicie darmowe. Tymczasem  PPC wiąże się z mechanizmem aukcyjnym, który wymaga nakładu finansowego z naszej strony. Jednak o wysokiej skuteczności działań możemy mówić w momencie połączenia tych dwóch narzędzi marketingowych. Każda z tych opcji ma swoje zalety. Przewagą reklam jest krótszy czas dotarcia do naszego potencjalnego klienta. Kampanię Google Ads można bowiem rozpocząć dosłownie w kilkanaście minut. W przypadku pozycjonowania strony ten proces dotarcia jest znacznie wydłużony ze względu na potrzebę przeprowadzenia audytu SEO, optymalizacji witryny pod kątem kluczowych fraz, jak i systematycznego pozyskiwania odpowiedniej liczby linków przychodzących, co zajmuje nawet kilka miesięcy. Z drugiej strony, efekt działań SEOwych zapewnia długotrwałe rezultaty, w przeciwieństwie do PPC, gdzie efekt kończy się wraz z końcem  kampanii. Istotna w działaniach promocji strony jest również możliwość sterowania kampanią. Decydując się na reklamę płatną, kontrolujesz zawartość prezentowanych treści oraz odbiorców, do których one docierają. W każdej chwili możesz reagować i modyfikować reklamę. W przypadku pozycjonowanych stron ta kontrola jest znacznie mniejsza – możesz tutaj nadać tytuł podstron oraz opis meta description. Niekiedy zdarza się jednak, że algorytm Googla decyduje o wyświetleniu własnego opisu danej strony w SERP (search engin results page). Dodatkowo każdego roku firma Google wprowadza różnego rodzaju poprawki w algorytmie wyszukiwarki, które wpływają na pozycjonowanie organiczne.

Zatem które z działań marketingowych wybrać? Jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Wszystko zależy od twoich potrzeb i celów. Niemniej jednak badania wskazują, że synergia tych obu działań jest najlepszym rozwiązaniem. Strona zyskuje podwójnie na promocji. Wykorzystanie zarówno SEO, jak i PPC, wg danych Search Engine Watch, może przynieść witrynie nawet o 200% więcej konwersji. Wystarczy, że do prowadzonego pozycjonowania strony w Googlu dodasz kampanię reklamową remarketingową. W skrócie znaczy to tyle, że twoja płatna reklama wyświetli się tym osobom, które odwiedziły już wcześniej twoją stronę i ją opuściły nie dokonując konwersji.

Podsumowując, nie bój się łączenia działań marketingowych. SEO i PCC to doskonały duet, który zapewni lepsze dotarcie do twojego potencjalnego klienta.