Protokół sieciowy SSL bardzo często określany jest jako gwarancja bezpieczeństwa w Internecie. Wykorzystuje się go do bezpiecznych połączeń internetowych. Każda firma posiadająca ten certyfikat zyskuje pewność poufności transmisji przesyłanych przez Internet danych. W dzisiejszym wpisie wymieniamy najważniejsze zalety posiadania certyfikatu SSL oraz krótko opisujemy, w jaki sposób działa jego mechanizm.

Certyfikat SSL jest narzędziem, które stanowi poświadczenie wiarygodności domeny internetowej. Jest gwarantem bezpiecznego szyfrowania danych, które są przesyłane pomiędzy serwerem a Użytkownikami Internetu. Gwarancja ta jest przekazywana przez niezależny podmiot, czyli dostawcę protokołu sieciowego. Do szyfrowania wykorzystywane są certyfikaty o różnych długości klucza. Im dłuższy klucz, tym większa trudność w odszyfrowaniu przesyłanych danych. Dostępne są dwa rodzaje długości klucza: 128 bitowy i 256 bitowy. Podstawową zaletą certyfikatu SSL jest potwierdzona wieloma testami skuteczność. Ponadto charakteryzuje się on prostotą obsługi, co dodatkowo powinno stanowić zachętę dla firm do jego stosowania.

Dla kogo rekomendowane jest stosowanie certyfikatu SSL?

Posiadanie certyfikatu SSL jest niezwykle istotne wszędzie tam, gdzie Użytkownicy muszą podawać swoje dane. Certyfikat ten gwarantuje bezpieczeństwo danych na etapie ich przesyłania używając do tego szyfrowania kluczem AES. Dzięki używaniu protokołu HTTPS dane, które przesyłamy są zabezpieczone protokołem TLS (Transport Layer Security) zapewniającym trzypoziomową ochronę: zaszyfrowanie, integralność danych oraz pewność, że nie zostaliśmy przeniesieni na fałszywą stronę internetową.

Dlaczego firmy powinny posiadać na swoich stronach internetowych certyfikat SSL?

  • Posiadanie certyfikatu SSL pomaga wpłynąć na pozycjonowanie strony internetowej danej marki w Google (która staje się automatycznie bardziej wiarygodna, niż strony, które takiego certyfikatu nie posiadają)
  • Posiadanie certyfikatu SSL uwiarygadnia stronę internetową marki. Każdy Klient przesyłający swoje dane za pomocą strony, która posiada certyfikat SSL ma pewność, że nie trafią one w niepowołane ręce
  • Certyfikaty SSL są niezawodne. Wszystkim właścicielom stron internetowych zależy na zmaksymalizowaniu poziomu bezpieczeństwa przetwarzanych danych. W przypadku certyfikatu SSL fakt jest niepodważalny – do tej pory nikomu nie udało się go złamać
  • Firmy które do połączeń internetowych wykorzystują certyfikat SSL są postrzegane przez Klientów jako prestiżowe i godne zaufania

Certyfikat SSL w praktyce, czyli jak to naprawdę działa?

Korzystanie ze strony internetowej posiadającej certyfikat SSL możemy podzielić na kilka etapów: na początku przeglądarka internetowa wysyła zgłoszenie do serwera po wpisaniu adresu WWW, a następnie serwer wysyła odpowiedź z certyfikatem. Kolejnym krokiem jest odebranie odpowiedzi przez przeglądarkę, która sprawdza jednocześnie, czy certyfikat jest zgodny z nazwą domeny oraz czy nie utracił on daty ważności. Na zakończenie w oparciu o klucz z serwera generowany jest klucz odpowiedzi, który jest przesyłany ponowie do serwera. Wszystkie opisane powyżej kroki są niezbędne, aby możliwa była bezpieczna wymiana danych pomiędzy serwerem a komputerem, z którego zostało nawiązane połączenie internetowe.

Formalności związane z uzyskaniem certyfikatu SSL

Certyfikaty SSL są dostępne do kupienia na okres od roku do 5 lat. Od dnia, w którym otrzymamy wydany certyfikat przez firmę certyfikującą zostaje naliczana opłata abonamentowa za jego wykorzystywanie. Warto podkreślić, że na jednym serwerze mamy możliwość zainstalowania kilku certyfikatów SSL.