Wszystkim właścicielom stron internetowych zależy na tym, aby ich serwisy były jak najbardziej funkcjonalne oraz intuicyjne. Użytkownicy korzystający z zasobów internetowych oczekują, że w możliwie prosty i szybki sposób wyszukają interesujące ich informacje, dokonają zakupów lub np. zarezerwują nocleg w hotelu.

Należy jednak pamiętać również o tym, że posiadanie strony internetowej nakłada na ich właścicieli jej optymalizację pod wyszukiwarki internetowe (przede wszystkim Google). W przeciwnym razie tylko nieliczni będą w stanie ją odnaleźć w „internetowym gąszczu”. W dzisiejszym wpisie opisujemy, na czym dokładnie polega optymalizacja strony internetowej i wyjaśniamy, dlaczego jest ona tak bardzo ważna.

Wszystkie osoby zajmujące się prowadzeniem strony internetowej firmy powinny pamiętać o tym, aby publikować na niej wyłącznie wartościowe i dobrej jakości materiały. Jakość treści jest niezwykle ważna zarówno z punktu widzenia odbioru jej przez Użytkowników, jak również będzie miała istotne znaczenie podczas przeprowadzania optymalizacji strony pod kątem treści. W tym przypadku warto znaleźć „złoty środek” – teksty nie powinny być za krótkie, ponieważ mogą nie wyczerpać tematu, jak również nie powinny być „przegadane”, bowiem naraża to odbiorców na znudzenie, a roboty Google mogą podejść do nich nieufnie. Ponadto należy zadbać o unikatowość tekstów – nie mogą one być kalką opublikowanych już wcześniej treści na innych stronach internetowych.

Optymalizacja strony internetowej zakłada dostosowanie treści, kodu oraz grafik znajdujących się na niej pod określonym kątem. Większość popularnych programów do zarządzania stronami www, jak np. CMS zapewnia przeprowadzenie optymalizacji z ich poziomu, jednak część z tych prac powinien wykonać doświadczony zespół.

Optymalizację strony internetowej dzielimy na:

  • Optymalizację kodu
  • Optymalizację treści
  • Optymalizację grafik
  • Optymalizację słów kluczowych

Większość programów służących do zarządzania treściami publikowanymi na stronach internetowych, tzw. CMS znacząco ułatwia ich optymalizację. W przypadku optymalizacji kodu strony internetowej dokonuje się jej poprzez ingerencję w kod źródłowy skryptów (co odradzamy niedoświadczonym użytkownikom, ponieważ taka ingerencja może „popsuć” wyświetlanie strony).

Optymalizacja kodu strony

Pierwszym elementem od którego powinniśmy rozpocząć usprawnienie naszej strony internetowej jest analiza kodu strony i dostosowanie go, aby poprawić widoczność serwisu w wyszukiwarce Google. Elementy, które wchodzą w skład optymalizacji:

  • Zgodność ze standardami W3C
  • Szybkość wyświetlania się strony na komputerach oraz urządzeniach mobilnych
  • Obecność nagłówków HTML H1-H6 oraz metatagów
  • Obecność mapy strony
  • Wprowadzenie robots.txt

Optymalizacja treści znajdujących się na stronie

Wszystkie treści, jakie publikujemy na stronie internetowej powinny być oryginalne oraz jak najlepszej jakości, ponieważ bezpośrednio wpływają na wyniki pozycjonowania. Pamiętajmy, aby zamieszczać w serwisie jedynie teksty dotąd nigdzie nie publikowane, atrakcyjne z punktu widzenia użytkowników, przyciągające uwagę oraz aktualne. Muszą być one również dopasowane do tematyki strony internetowej. Zadbajmy, aby każdy opublikowany tekst był podzielony na akapity, które ułatwią jego czytanie, posiadał odpowiednie słowa kluczowe umieszczone wysoko na liście oraz był przeplatany pogrubieniami i grafikami.

Optymalizacja grafik

Nie tylko teksty znajdujące się na stronie internetowej wymagają optymalizacji, zamieszczone grafiki również. Podczas przygotowywania materiałów do publikacji zadbajmy o to, aby zamiast obrazów w formacie GIF i JPG były wyłącznie te w formacie PNG. Rozmiar grafik powinien być również dostosowany do szablonu naszej witryny (zdjęcia nie mogą być za ciężkie).

Optymalizacja słów kluczowych

Słowa kluczowe odgrywają bardzo ważną rolę. Dzięki nim użytkownicy są w stanie dotrzeć na naszą stronę internetową. Słowa kluczowe stanowią zatem niezwykle istotny element optymalizacji. Zwróćmy uwagę na to, aby wybrane słowa kluczowe były tożsame z tematyką witryny oraz aby były precyzyjnie sformułowane (nie powinny być zbyt ogólne).

Optymalizacja strony internetowej stanowi podstawowy element, od realizacji którego powinniśmy rozpocząć jej pozycjonowanie. Warto więc w tym zakresie skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Odpowiednio przeprowadzona optymalizacja pozwoli bowiem na odczuwalne zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy. Zapraszamy do współpracy![/responsivevoice]