Porównując ze sobą dwie strony internetowe, jedną wykonaną w 2008 roku, a drugą w 2018 roku, bardzo łatwo zauważyć, jak mocno zmieniają się trendy w projektowaniu witryn. Nieco mniej widoczna będzie różnica, gdy zestawimy ze sobą stronę www stworzoną w 2017 roku z tą, która została przygotowana rok później. Jednak nawet na przestrzeni tak krótkiego okresu czasu możemy zaobserwować, w którym kierunku podąża branża projektowania stron i jak zmieniają się trendy. Zostawiając 2018 rok za sobą, najwyższy czas pomyśleć, jakie są najświeższe pomysły na nowoczesne strony internetowe w 2019 roku?

Nowy Rok pod znakiem minimalistycznych stron www

Minimalizm to paradoksalnie wielkie słowo, a przynajmniej w kontekście stron, które będą królowały w 2019 roku. Jeśli ostatnimi czasy coraz częściej trafialiście na witryny oparte na czerni i bieli, z subtelnymi grafikami i ograniczoną liczbą treści, to możemy zapewnić, że będzie się ich pojawiać jeszcze więcej. Branża projektowania stron www doszła niedawno do momentu, w którym tworzone strony były przesycone niezliczoną ilością zdjęć, elementów interaktywnych i innych funkcjonalności, a wszystko to miało na celu przyciągnięcie uwagi odwiedzającego.

Analizując strony internetowe naszych klientów, zaobserwowaliśmy że prosty, czytelny przekaz jest znacznie silniejszy, niż strona, na której jest zbyt wiele niepotrzebnych elementów rozpraszających koncentrację internauty. W świecie, w którym każdy walczy o uwagę klienta, musimy znaleźć sposób, by w kilku słowach do niego trafić, zanim zostanie zalany potokiem informacji z innych źródeł. Czasem jeden zwrot, jeden symbol graficzny potrafi utkwić w pamięci bardziej, niż wielostronicowa, rozbudowana oferta tekstowa.

Koniec ze stronami www w technologii flash

Choć już od kilku lat projektanci odchodzą od korzystania z technologii flash, to wciąż zdarzało się, że była ona wykorzystywana chociażby do umieszczania podkładu muzycznego na stronie internetowej czy wprowadzania zaawansowanego modułu galerii zdjęć. Nowoczesne strony www tworzone w 2019 roku będą już całkowicie pozbawione tej technologii, a głównym powodem jest obciążanie serwera, wydłużenie czasu ładowania witryny i negatywny wpływ na ranking w wyszukiwarkach internetowych.

Przejrzystość informacji na pierwszym miejscu

Dotychczas wielu właścicieli firm wyznawało zasadę, że na stronie internetowej umieszczają ogólnikowe informacje, a szczegóły oferty oraz cennik udostępniają dopiero po kontakcie ze strony klienta. Dzisiaj wiemy już, że ta metoda jest nieadekwatna do obecnych czasów. Jeśli internauta trafi na nowoczesną stronę www w 2019 roku i nie znajdzie tego, czego szuka, w ciągu kilku sekund znajdzie inną witrynę, która dostarczy mu wszystkich informacji.

Projektując nową stronę internetową, zachęcamy do publikacji wszystkich szczegółów w przejrzystej formie, tak by rzucały się w oczy już przy pierwszej wizycie potencjalnego klienta. W innym wypadku szybko zauważymy w narzędziach analitycznych, jak współczynnik odrzuceń wzrasta – w ramach wyjaśnienia, jest to parametr określający, jaki procent internautów zamyka stronę www bez wchodzenia na konkretne podstrony. To szczególnie ważny wskaźnik, ponieważ daje nam sygnał, że odwiedzający nie był wystarczająco zainteresowany, by zagłębić się w inne części serwisu poza stroną główną.

User Experience ponad projektem graficznym

user experience w projektowaniu stronPrzez kilka lat agencje interaktywne kładły ogromny nacisk na projekt graficzny nowoczesnej strony www. Wtedy atrakcyjny design spełniał bowiem swoje zadanie, jakim było przykucie uwagi i skierowanie jej na konkretne informacje sprzedażowe. Dzisiaj ważniejszy staje się jednak User Experience, czyli ogół czynności związanych z zachowaniem użytkownika na stronie. Monitorowanie, gdzie pada wzrok odwiedzającego, gdzie najczęściej klika myszką czy jak szybko przewija stronę, ma kluczowe znaczenie w optymalizacji strony pod kątem skuteczności.

2019 rok stanowi ostatni dzwonek dla wszystkich agencji interaktywnych, które nie poświęciły jeszcze uwagi zagadnieniu UX. Najwyższy czas zgłębić ten temat, a następnie wdrożyć nabytą wiedzę do codziennej pracy, by tworzyć nowoczesne strony www, które spełniają obecne trendy i w pełni wykorzystują potencjał, jakim jest zainteresowanie odwiedzających.