Strona internetowa stanowi najlepszą wizytówkę marki w Internecie. Jednak, aby w pełni spełniała ona swoją funkcję powinna zostać starannie przemyślana już na etapie projektowym. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, od czego należy rozpocząć pracę nad stworzeniem profesjonalnej strony internetowej, która zaowocuje zwiększeniem zainteresowania ze strony potencjalnych Klientów, a ostatecznie wzrostem przychodów.

Odpowiednio przygotowana strona internetowa stanowi dla firm podstawę dobrze prosperującego biznesu. W dobie coraz szybszego rozwoju mediów elektronicznych, gdzie coraz więcej Użytkowników korzysta ze smartfonów i tabletów, czymś naturalnym wydaje się posiadanie responsywnej strony internetowej stworzonej zgodnie z podstawowymi zasadami technicznymi i wizualnymi.

Najważniejsze cechy profesjonalnej strony internetowej:

  • Czytelny, przejrzysty układ (pozwalający na szybkie i komfortowe przeglądanie zamieszczonych na stronie treści przez Użytkowników)
  • Kolorystyka dostosowana do prowadzonej działalności (np. branża medyczna rządzi się innymi prawami, niż strony internetowe firm przewozowych lub sklepów z artykułami dla plastyków)
  • Intuicyjna nawigacja
  • Publikacja niezbędnych informacji o firmie i danych kontaktowych
  • Szybkość ładowania się strony
  • Responsywność (możliwość przeglądania strony na urządzeniach mobilnych)
  • Integracja z mediami społecznościowymi

Przygotuj strategię dla swojej marki

Podstawowym elementem, o który należy zadbać planując prace nad stworzeniem strony internetowej jest przygotowanie strategii marki. Warto zadać sobie pytania: kim jesteśmy, do kogo kierujemy swoją ofertę, co nas wyróżnia na tle konkurencji, w jaki sposób chcemy być odbierani przez potencjalnych Klientów (jako firma z tradycjami, nowoczesna lub może w zupełnie inny sposób?). Pamiętajmy również, że strona internetowa nie stanowi odrębnego bytu, a jest ściśle powiązana z charakterem i tożsamością marki. W związku z tym wszystkie jej elementy, czyli oprócz strony internetowej, również logotypy, wizytówki, foldery, ulotki, itd. powinny być ze sobą spójne wizualnie.

Określ cel stworzenia strony internetowej

Chcesz nawiązać bezpośredni kontakt ze swoimi Klientami? Zależy Ci na pobieraniu zamieszczonych przez Ciebie materiałów przez Użytkowników? A może chcesz za pomocą strony internetowej pozyskiwać dane lub zachęcać Klientów do zakładania kont? Zadanie sobie pytania, po co tak naprawdę chcemy stworzyć stronę internetową jest kluczowe do jej odpowiedniego przygotowania. Odpowiedź, że chcemy mieć stronę, ponieważ „wszyscy mają” i tak trzeba nie jest zbyt konkretna. Warto więc już na etapie projektowym zdefiniować wyraźny cel, który ma być zrealizowany z jej pomocą. To właśnie on będzie miał bezpośredni wpływ na układ i zawartość strony internetowej.

Zaplanuj konstrukcję strony i jej układ

Wyobraź sobie książkę, która ma tytuł, rozdziały, podrozdziały. Ma logiczny i przejrzysty układ. Dokładnie w taki sam sposób ma funkcjonować dobra strona internetowa. Na tym etapie pracy nad stworzeniem strony internetowej należy dokładnie zastanowić się, jaką ma mieć ona strukturę. Warto dokładnie rozpisać wszystkie informacje oraz elementy, które chcemy na niej umieścić. Przygotowanie tzw. „mapy strony” zdecydowanie ułatwi pracę osobom zajmującym się jej stworzeniem (jest ona tzw. „spisem treści” strony). Najpopularniejszym schematem jest rozrysowanie struktury strony w formie drzewa, które będzie zawierało podział hierarchiczny poszczególnych elementów.

Stworzenie strony internetowej, która będzie zarówno funkcjonalna, jak również estetyczna wizualnie i intuicyjna stanowi duże wyzwanie. Warto więc zaufać wiedzy i doświadczeniu specjalistów, którzy pomogą w zaprojektowaniu i uruchomieniu strony, która będzie dostosowana do wymagań i oczekiwań konkretnej firmy. Zapraszamy do współpracy!