Na początku lipca Google wprowadziło bardzo istotne zmiany w algorytmie wyszukiwarek związane z czasem wczytywania stron. Od tej pory szybkość ładowania się strony będzie jednym z czynników rankingowych w mobilnych wynikach wyszukiwania Google. W dzisiejszym wpisie zamieszczamy wszystkie niezbędne informacje, jakie powinniście wiedzieć o tej aktualizacji oraz podpowiadamy, w jaki sposób możecie skutecznie „pomóc” swoim stronom internetowym!

PageSpeed czynnikiem rankingowym w mobilnej wyszukiwarce Google

Jeszcze do niedawna jednym z czynników rankingowych strony, który miał bezpośredni wpływ na jej pozycję w wynikach wyszukiwania był czas jej ładowania się. PageSpeed dotyczył jednak wyłącznie wersji na komputery stacjonarne. Dokonane przez Googla wraz z początkiem lipca zmiany stanowią, że od tej pory mechanizmy wyszukiwarki będą również sprawdzać prędkość wersji mobilnej strony. Co to oznacza w praktyce dla administratorów stron internetowych? Przede wszystkim stanowi to dla nich wyzwanie, aby zadbać o optymalną szybkość ładowania się serwisu dla użytkowników, którzy korzystają ze smartfonów oraz tabletów. Szybkość ładowania ma bowiem od teraz bezpośredni wpływ na pozycjonowanie strony mobile.

Zobacz, w jaki sposób możesz poprawić wynik PageSpeed:

  • Pamiętaj o uporządkowaniu kodu źródłowego strony internetowej
  • Jeżeli zamieszczasz na swojej stronie obszerne galerie zdjęciowe, musisz dostosować ich rozmiary do standardów obowiązujących w Internecie (nie mogą one ważyć za dużo, bowiem powoduje to spowolnienie ładowania się strony)
  • Zadbaj o to, aby na twojej stronie internetowej nie było niepotrzebnych przekierowań, które sprawiają, że strona ładuje się znacznie wolniej, niż powinna
  • Postaw na dobry hosting

Czy moja strona internetowa może stracić swoją pozycję w rankingach Google?

W dobie coraz szybszego tempa życia, kiedy każda minuta jest na wagę złota, również w Internecie powinniśmy zadbać o to, aby nasz „produkt”, czyli strona internetowa była jak najbardziej przyjazna użytkownikom. Poprzez najnowszą aktualizację Google „grozi nam palcem” i ostrzega, że jeśli nasza strona internetowa będzie się ładować za wolno na urządzeniach mobilnych, szybko odczujemy tego konsekwencje poprzez spadek w rankingach wyszukiwarek. Aktualnie, kiedy coraz więcej osób deklaruje, że na co dzień przegląda strony internetowe na smartfonach lub tabletach zaniedbanie w tym aspekcie jest „strzałem w kolano”, do którego absolutnie nie wolno nam dopuścić.