Nowa wersja WordPress’a oznaczona numerem 4.9.8 jest już dostępna dla wszystkich Użytkowników. Jeśli korzystacie z tego CMS aktualizacja powinna nastąpić automatycznie. Pamiętajcie jednak, aby samodzielnie to skontrolować i w razie potrzeby zatroszczyć się o nową poprawkę. W dzisiejszym wpisie opisujemy pokrótce co nowego znajdziecie w WordPress 4.9.8 i wyjaśniamy, na czym będzie polegała rewolucja związana z wprowadzeniem nowego edytora Gutenberga!

WordPress 4.9.8 – poznaj najważniejsze zmiany

Każda nowa wersja WordPress, czyli systemu zarządzania treścią (CMS) przynosi wraz ze swoim pojawieniem się szereg udoskonaleń, które mają spowodować, że Użytkownicy będą mogli prowadzić swoje strony sprawniej i bardziej komfortowo. Nie inaczej jest w przypadku poprawki oznaczonej numerem 4.9.8. W nowej wersji zostało poprawionych 46 bugów, zaktualizowano bazowy szablon Twenty Seventeen, a także dokonano kilkunastu poprawek związanych z polityką prywatności.

Gutenberg – wizualny edytor treści WordPress

Na ten moment czekało bardzo wiele osób. Od teraz wszyscy Użytkownicy mogą korzystać z dedykowanego edytora treści o nazwie Gutenberg. Jednym z podstawowych założeń podczas prac nad edytorem było stworzenie narzędzia, które będzie odpowiadało zarówno osobom, które do swojej codziennej pracy wykorzystują mysz i klawiaturę, jak również dla Użytkowników, którzy zdecydowanie wolą pisać na tablecie albo telefonie.  Co więcej – nowy edytor upraszcza zarządzanie treściami na naszej stronie.

Co prawda tworzone przez nas serwisy często dla wygody Użytkownika posiadały wbudowany Builder, ale nowe rozwiązanie WordPressa upraszcza strukturę strony, ponieważ nie musimy mieć zainstalowanych dodatkowych wtyczek do blokowego budowania treści.

Główną zmianą jest przebudowa opcji edycji treści na strony. Dzięki temu każdy Użytkownik doświadczy wygody, która wiąże się z podziałem edycji na bloki. Chcesz wstawić header? A może slajder ze zdjęciami? Click i gotowe! Z całą pewnością zostanie to docenione zarówno przez osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z WordPressem, jak również przez „starych wyjadaczy”, dla których stawianie stron jest „chlebem powszednim”.

Twórcy edytora Gutebnerga zapewniają, że wraz z jego pojawieniem się zaproponowane przez nich bloki do edycji staną się najlepszym przyjacielem każdego Użytkownika. Za pomocą bloków będzie możliwe wstawianie, zmienianie układu oraz modyfikacja treści multimedialnych bez konieczności posiadania rozbudowanej wiedzy technicznej. Od teraz nie będzie konieczne stosowanie niestandardowych kodów – wystarczy dodać nowy blok i skupić się na jak najlepszym przygotowaniu treści na swoją stronę internetową (choć jak zapewniają twórcy – wsparcie dla custom fields, short-codes, etc. zostaje).

Edytor Gutenberga stanowi początek całkowicie nowej formy tworzenia postów na strony internetowe. Jest fundamentem, który zrewolucjonizuje personalizację oraz budowanie stron w WordPress. Czy tak się stanie?

Pierwsze testy przeprowadzone przez firmę Yoast pokazują, że Gutenberg na pewno pozwoli twórcom skupić się przede wszystkim na jakości tworzonych tekstów. Nie jest też pozbawiony wad, np. źle kopiując style tekstu z Google Docs. Niektórzy Użytkownicy zgłaszają także problem ze znikającymi short-codes.  A czy nowe rozwiązanie przyjmie się w pełni – czas pokaże.