Opis realizacji

Wykonanie profesjonalnej strony internetowej dla placówki edukacyjnej to wyzwanie, które wymaga zaangażowania nie tylko speców od Web Designu, ale także od wdrożenia standardu WCAG 2.1 czy programowania. Specjalnie dla naszego Klienta, tj. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Wadowicach przygotowaliśmy nowy serwis internetowy. Przy takich realizacjach doświadczenie zespołu projektowego jest na wagę złota, ponieważ instytucja oświatowa to specyficzny typ klienta, dla którego nadrzędną potrzebą nie jest generowanie zysku a misja wzbogacenia lokalnych społeczności, w tym przypadku młodych ludzi u progu dorosłości.

Obecne przepisy nakładają na instytucje publiczne szereg wymagań, w tym wdrożenie pełnego standardu WCAG 2.1, który w myśl polskiego prawodawstwa stanowi istotne ułatwienie dla osób korzystających ze strony www. Chodzi tu o stworzenie witryny na szablonie WordPress przyjaznej użytkownikowi zagrożonemu cyfrowym wykluczeniem głównie z powodu niepełnosprawności. W związku z tym już na etapie projektowania serwisu zastosowaliśmy rozwiązania spełniające wymogi wspomnianego standardu. To m.in.: dodanie funkcji powiększania rozmiaru czcionki, opcja zmiany kontrastu zawartości strony na dobrze widoczny żółto-czarny, rozplanowanie przycisków nawigacyjnych oraz interfejsu w taki sposób, aby korzystanie z nich było łatwe i intuicyjne. Bazą do głównego menu posłużył szablon w kształcie plastra miodu. Co więcej, najechanie kursorem myszy na dany przycisk powoduje jego wyróżnienie poprzez wypełnienie kolorem. Główne zakładki są rozwijane po kliknięciu, więc użytkownik nie musi błądzić po menu, aby „trafić” w interesujący go temat.

Jeśli chodzi o layout to jest to klasyczna biel, natomiast pozostałe moduły i przyciski czy tła wykorzystują odcienie szarości i niebieskiego oraz barwy bardziej kontrastowe, lecz przyjazne dla oczu. Tworzenie stron www Wadowice to także implementacja pełnego standardu Responsive Web Design, dzięki czemu content jest wyświetlany prawidłowo na urządzeniach mobilnych. Co interesujące, wykonana witryna działa bardzo szybko i płynnie – aplikacja PageSpeed Insights wskazuje na wyniki powyżej 90 punktów zarówno dla smartfona, jak i PC.

Wszystkie informacje na stronie internetowej szkoły zostały logicznie i czytelnie rozmieszczone, więc nawet osoba z małym doświadczeniem w obsłudze komputera i Internetu powinna dać sobie radę. Wszystkie rozwiązania wdrażaliśmy w myśl 4 zasad standardu WCAG 2.1, tj. postrzegalności, funkcjonalności, zrozumiałości i solidności (kompatybilności).