Blog

Czy muszę aktualizować WordPressa?

Prowadząc stronę WordPress, niezależnie od tego, czy jest to witryna firmowa, serwis użytkowy czy też blog, zdarza się, że wiele osób często ignoruje aktualizowanie systemu bądź zainstalowanych komponentów, których dostępność każdorazowo pojawia się w oknie panelu administracyjnego. Inni z kolei, wiedząc o tym, bardzo długo zastanawiają się, czy takie aktualizacje w ogóle mają sens. W odpowiedzi na te wątpliwości i liczne pytania, jakie niejednokrotnie zadają nam Klienci wyjaśniamy, dlaczego lepiej tego nie unikać i dbać o ich systematyczność.

WordPress – grzechy główne

Oczekująca aktualizacja

Każde oprogramowanie wymaga aktualizacji. Dzięki temu unikamy luk w systemie, a tym samym zagrożenia ze strony cyberprzestępców, którzy wykorzystują nieaktualne wersje stron i przestarzały kod wtyczek. Pod względem zabezpieczenia, WordPress oferuje aktualizacje około kilka razy w roku, z uwzględnieniem poprawek dotyczących bezpieczeństwa strony. Dobrze, by administratorzy byli z nimi na bieżąco, ponieważ aktualizując system zawsze do najwyższej wersji, unikamy ryzyka błędu, jakie zwykle wykorzystują hakerzy.

Darmowe wtyczki

Niewątpliwie największą zaletą WordPressa jest jego popularność, prostota w użytkowaniu oraz mnogość wtyczek i szablonów, co sprawia, że jako system CMS z powodzeniem może być wykorzystywany do realizacji najbardziej indywidualnych potrzeb klientów. Trudno dzięki temu znaleźć dwie podobne strony z tym samym zestawem pluginów. Prosta rozbudowa funkcjonalności poprzez obsługę wtyczek sprawiła, że w sieci pojawiła się cała masa darmowych komponentów do pobrania, często z nielegalnych źródeł. Ich instalowanie jest kolejnym grzechem, przed jakim przestrzegamy, bowiem popełniając go, użytkownicy WP ułatwiają w ten sposób hakerom dostęp do treści stron i możliwość ich podmiany.

Dlaczego warto aktualizować WordPressa?

 • dzięki aktualizacjom usuwane są błędy, zwłaszcza te związane z bezpieczeństwem – luki wynikające ze starej wersji to „otwarte drzwi” do cyberataków, więc chcąc ich uniknąć, należy pamiętać o systematycznych aktualizacjach
 • poza kwestiami bezpieczeństwa dobrze wiemy, że większość dodatków WordPressa jest stale rozwijana i modyfikowana zgodnie z preferencjami użytkowników – ich aktualizacja ma więc także zasadniczy wpływ na kompatybilność całego systemu

Zanim zaktualizujesz

 • przed wykonaniem aktualizacji należy zabezpieczyć stronę, wykonując wcześniej kopie bezpieczeństwa zarówno plików znajdujących się na serwerze, jak i bazy danych tak, aby w razie problemów móc przywrócić poprzednią wersję strony (ma to zwykle miejsce w przypadku bardzo zaległych aktualizacji),
 • aktualizowanie dodatków zależy od użytkownika – jest to kwestia dwóch kliknięć, aby wtyczki same zostały zaktualizowane, jednak jeśli już przystępujemy do aktualizacji, warto, aby proces objął wszystko: system oraz dodatki, a następnie wszedł w krew każdemu administratorowi strony wraz z jej backup’em
 • po zakończeniu należy ją przeklikać i sprawdzić, czy wszystko działa prawidłowo, a przeprowadzone aktualizacje przebiegły pomyślnie.
Bądźmy w kontakcie

Zapisz się do naszego newslettera

Dołącz do naszej społeczności i zostaw nam swojego maila. Co jakiś czas otrzymasz od nas wskazówki, ciekawostki i newsy ze świata www oraz marketingu!

Zostaw swój telefon, oddzwonimy wkrótceNiedostępni

Potrzebujesz więcej informacji?

Zostaw numer, oddzwonimy
do Ciebie.

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest (Proadax sp. z o.o., ul. Grunwaldzka 5 32-640 Zator, NIP: 677 24 51 183)

  2. Dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na Pana/Pani zgłoszenie przesłane przez formularz kontaktowy na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.

  3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.

  4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.

  5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

  6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.

  7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

  8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.

  *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).