Blog

Page Builder a jakość kodu. Czy warto z nich korzystać?

Page Buildery to narzędzia pozwalające na tworzenie stron internetowych bez konieczności zaawansowanej wiedzy programistycznej, dzięki interfejsowi typu „drag & drop”. Są popularne zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów ze względu na ich łatwość użycia i szybkość tworzenia stron. Jednak ich używanie wiąże się z pewnymi kompromisami, szczególnie w kontekście jakości generowanego kodu.

Page Builder szablonu Avada - Agencja Interaktywna Proadax
Page Builder szablonu Avada

Zalety Page Builderów:

 • Łatwość użycia: Intuicyjny interfejs pozwala na szybkie tworzenie i edytowanie stron. Gotowe bloki oferują szeroki wybór styli, bez konieczności wpisania jakiejkolwiek linijki kodu CSS lub JS.
 • Szybkość: Możliwość tworzenia stron w krótkim czasie, co jest korzystne dla osób, które potrzebują szybkich rezultatów.
 • Elastyczność: Szeroka gama szablonów i modułów umożliwia tworzenie różnorodnych układów stron bez konieczności kodowania. Twórcy page Builderów zazwyczaj mają w swojej bazie kilka lub kilkadziesiąt motywów dopasowanych do różnych branż.
 • Dostępność: Mogą być używane przez osoby bez specjalistycznej wiedzy technicznej.

Wady Page Builderów:

Jakość kodu:

 • Złożoność kodu: Generowany kod jest często złożony i zawiera nadmiarowe elementy, co może prowadzić do wolniejszego ładowania stron. Nadmierna liczba sztucznie wygenerowanych klas negatywnie wpływa na jakość kodu i dalsze prace nad nim. Znaczna cześć Page Builderów generuje klasy z własnym ID, przykładowo: .vc_custom_1663752821247. Page Buildery nie stosują zasady „reusability”; zamiast ponownie wykorzystać klasę dla podobnych lub takich samych elementów to generują nową.
 • Optymalizacja: Kod tworzony przez Page Buildery może być mniej zoptymalizowany pod kątem SEO i wydajności w porównaniu do kodu pisanego ręcznie. Nadmierne rozbudowanie DOMu wpływa negatywnie na wyniki Pagespeed od Google’a.

Wydajność:

 • Czas ładowania: Nadmiarowy i nieoptymalny kod może wydłużać czas ładowania strony, co negatywnie wpływa na doświadczenie użytkownika. Część Page Builderów pozwala ręcznie wyłącząć skrypty i style, z których niekorzystamy jednak nadal można zauważyć, że spora część zbędnych elementów jest dodatkowo wczytywana przy ładowaniu strony. Zbędne skrypty nie tylko zwiększają wagę strony, ale także wydłużają czas ładowania.
 • Responsywność: Strony mogą być mniej responsywne na różnych urządzeniach, jeśli nie są odpowiednio dostosowane. Według danych Google Analytics użytkownicy zazwyczaj przeglądają nasze strony na urządzeniach mobilnych, więc responsywność powinna być potraktowana priorytetowo.

Personalizacja:

 • Ograniczenia: Page Buildery mogą oferować ograniczoną personalizację, co może być problemem dla bardziej zaawansowanych potrzeb projektowych. Rozbudowane modyfikacje związane z zapytaniem do bazy czy skryptami JS będą wymagały dedykowanego rozwiązania, które Page Buildery nie są w stanie zaoferować.
 • Zależność od platformy: Użycie konkretnego Page Buildera może wiązać się z uzależnieniem od danej platformy, co utrudnia migrację strony.

Bezpieczeństwo:

 • Aktualizacje: W przypadku korzystania z Page Builderów ważne jest regularne aktualizowanie wtyczek i narzędzi, aby zapobiec potencjalnym lukom bezpieczeństwa.

Czy warto korzystać z Page Builderów?

Decyzja o korzystaniu z Page Builderów zależy od specyficznych potrzeb i kontekstu:

 • Dla małych firm i indywidualnych projektów: Page Buildery mogą być idealnym rozwiązaniem, oferując szybkość i łatwość użycia bez potrzeby dużych inwestycji czasowych i finansowych.
 • Dla dużych projektów i profesjonalnych stron: W przypadku bardziej złożonych projektów, które wymagają wysokiej wydajności, optymalizacji i unikalnych funkcji, ręczne kodowanie lub współpraca z doświadczonymi deweloperami może być bardziej opłacalna.

Podsumowując, Page Buildery są wartościowym narzędziem dla szybkiego tworzenia stron internetowych, ale ich użycie powinno być rozważone w kontekście specyficznych wymagań projektu i potencjalnych kompromisów związanych z jakością kodu i wydajnością. Jeśli zależy nam na bardziej budżetowym rozwiązaniu to Page Buildery bardzo dobrze się w tym sprawdzą. Należy jednak pamiętać, że to tańsze rozwiązanie często wiąże się z pójściem na kompromis pod względem różnych rozbudowanych modyfikacji.Tworzenie stron www - Agencja interaktywna Proadax

 

Bądźmy w kontakcie

Zapisz się do naszego newslettera

Dołącz do naszej społeczności i zostaw nam swojego maila. Co jakiś czas otrzymasz od nas wskazówki, ciekawostki i newsy ze świata www oraz marketingu!

Potrzebujesz więcej informacji?

Zostaw numer, oddzwonimy
do Ciebie.