Blog

Czy programiści powinni bać się utraty pracy przez AI?

Temat maszyn i sztucznej inteligencji jest poruszany w mediach od dawna. Już kilkadziesiąt lat temu sądzono, że maszyny wyprą człowieka i ten zostanie bezrobotny. Jak możemy zauważyć, jednak tak się nie stało. Ostatnia dekada ponownie ożywiła ten temat tym razem za sprawą sztucznej inteligencji (AI). Obawy dotyczące utraty pracy z powodu sztucznej inteligencji są zrozumiałe, zwłaszcza w dziedzinach, które są mocno związane z automatyzacją, takich jak programowanie. Jednakże istnieje kilka kluczowych powodów, dla których programiści niekoniecznie powinni obawiać się całkowitej utraty pracy przez AI.

Powody, dla których programiści niekoniecznie powinni obawiać się całkowitej utraty pracy przez AI. 

  1. Kreatywność i innowacyjność: Programowanie wymaga kreatywności i umiejętności rozwiązywania problemów, które są trudne do zautomatyzowania. AI jest dobre w wykonywaniu powtarzalnych zadań, ale nadal ma trudności z podejmowaniem decyzji kreatywnych i elastycznych. Programiści będą mogli wykorzystać AI do pisania krótkich i powtarzalnych fragmentów kodu, jednak dedykowane modyfikacje nadal pozostaną ich pracą. Ponadto mamy tutaj też kwestię kontaktu z klientem. AI nie jest w stanie tak dobrze zrozumieć klienta jak drugi człowiek, któremu też zdarzają się błędy w komunikacji.
  2. Współpraca z AI: Wiele narzędzi opartych na AI, takich jak systemy automatycznego testowania, analizy statycznej kodu czy generatory kodu, są projektowane jako wsparcie dla programistów, a nie zamiennik. Programiści mogą korzystać z tych narzędzi, aby usprawnić swoją pracę. Nadal potrzebne będą takie zawody jak testerzy, ponieważ ktoś musi sprawdzać po „maszynie”. Podobna sytuacja występuje również w branży tłumaczeniowej, AI nie jest w stanie zawsze poprawnie odgadnąć kontekst wypowiedzi, stąd tłumacze muszą ją kontrolować.
  3. Złożoność projektów: W bardziej zaawansowanych projektach programistycznych, które obejmują projektowanie systemów, komunikację z klientami, zarządzanie projektem i inne zadania, ludzka interakcja i umiejętności miękkie są kluczowe. AI nadal nie jest gotowa do obsługi takiej złożoności.
  4. Konieczność nadzoru i interpretacji: Systemy AI wciąż potrzebują nadzoru człowieka i interpretacji wyników. Nawet w przypadku systemów samo-nauki, nadzór jest kluczowy, aby zapewnić poprawne działanie i zapobiec błędom.
  5. Adaptacja i uczenie się: Programiści, którzy są otwarci na naukę nowych technologii i dostosowywanie się do zmian, będą mieć przewagę. Umiejętność ciągłego uczenia się i adaptacji do nowych trendów technologicznych jest kluczowa w środowisku IT.
  6. Wzrost zapotrzebowania: W miarę rozwoju technologii, zapotrzebowanie na umiejętnych programistów także rośnie. Zadania programistyczne stają się coraz bardziej zróżnicowane i wymagają różnorodnych umiejętności. Sztuczna inteligencja, aby nauczyć się bardziej skomplikowanych zadań musi przerobić pewną liczbę schematów, aby poradzić sobie z kolejnymi.

Agencja Interaktywna Proadax - Tworzenie stron www i sklepów www

Podsumowanie 

Choć pewne zadania w programowaniu mogą zostać zautomatyzowane przez AI, programiści nadal będą niezwykle ważni w tworzeniu, zarządzaniu i doskonaleniu systemów informatycznych. W zależności od stanowiska ich praca może się mniej lub bardziej zmienić, jednak ich pozycja nie jest zagrożona. Inne aspekty mogą być powodem do utraty pracy takie jak lenistwo, brak rozwoju i przyswajania nowych technologii, brak kreatywności. Kluczem do uniknięcia obaw o utratę pracy jest rozwijanie umiejętności, które są trudne do zautomatyzowania, takich jak kreatywność, zdolność do rozwiązywania problemów i komunikacja międzyludzka.

 

Bądźmy w kontakcie

Zapisz się do naszego newslettera

Dołącz do naszej społeczności i zostaw nam swojego maila. Co jakiś czas otrzymasz od nas wskazówki, ciekawostki i newsy ze świata www oraz marketingu!

Zostaw swój telefon, oddzwonimy wkrótce Niedostępni

Potrzebujesz więcej informacji?

Zostaw numer, oddzwonimy
do Ciebie.