Blog

Czy programista powinien mieć skończone studia informatyczne?

W dzisiejszych czasach panuje przekonanie, że każdy programista powinien mieć ukończone studia informatyczne (ścisłe kierunki powiązane z IT), aby dobrze odnaleźć się w swoim zawodzie. Jest to jednak bardzo często powielany mit. Oto kilka przykładów, które przedstawiają kluczowe aspekty tego zawodu:

  • Umiejętności i doświadczenie: Programista może zdobyć umiejętności programistyczne i praktyczne doświadczenie również poza formalnymi studiami informatycznymi. W niektórych przypadkach, osoby samodzielnie uczące się mogą rozwijać się równie skutecznie, jeśli nie bardziej, niż studenci uczelni. Ponadto największe doświadczenie w zawodzie zawsze osiąga się w pracy. Studia dają nam tylko podstawową wiedzę (nie zawsze), jednak nie nabieramy tam doświadczenia w rozwiązywaniu problemów, które pojawiają się w danym projekcie.
  • Zdolności analityczne i logiczne: Kluczowe jest posiadanie zdolności analitycznych i logicznych, które są istotne w programowaniu. Studia mogą pomóc w rozwinięciu tych umiejętności, ale są również inne ścieżki edukacyjne, które pozwalają na ich rozwinięcie.
  • Branża IT jest zmienna: W branży informatycznej często ważniejsze są aktualne umiejętności i doświadczenie niż formalne wykształcenie. Wiedza z zakresu programowania i technologii informatycznych szybko się zmienia, więc istotne jest śledzenie nowości i ciągłe doskonalenie się, niezależnie od tego, czy ktoś ukończył studia, czy nie. Nadal część firm wymaga wykształcenia technicznego na stanowisko, jednak obserwując rynek ofert pracy, można zauważyć, że pomału odchodzi się od tego trendu, ponieważ ważniejsze są umiejętności, a nie tak zwany „papier”.
  • Portfolio i projekty: Programiści często są oceniani na podstawie swoich projektów i portfolio. Osoba, która ma imponujące projekty do pokazania, może być bardziej atrakcyjna dla pracodawcy niż absolwent studiów informatycznych.
  • Zdolność do nauki i samodzielności: Brak formalnego wykształcenia nie wyklucza kariery programistycznej, ale wymaga samodzielności w nauce. Osoby bez stopni naukowych muszą być gotowe do ciągłego samokształcenia i zdobywania nowych umiejętności.

Na co warto zwrócić uwagę, będąc programistom? 

Warto również zwrócić uwagę na program studiów. Przeglądając kierunki największych uczelni w Polsce, można zauważyć, że program został dostosowany tak, aby pokazać uczniom wiele dziedzin, które można zaliczyć do szeroko pojętego słowa, jakim jest „IT”. Studenci mają kontakt z różnymi językami programowania. Jednak tak naprawdę poznają tylko „podstawy podstaw”, które nie są wystarczające do pracy a co najwyżej na staż. Zadaniem studiów jest m.in. pokazać studentom różne opcje, a to oni powinni wybrać to, co ich najbardziej interesuje i w czym chcą się specjalizować. Poszerzanie wiedzy w danym kierunku zależy już od studenta. To on decyduje czy w wolnym czasie chce zgłębiać dany temat lub pójść do firmy na staż związany z tą tematyką. Studia same w sobie nie zrobią z nas „gotowych programistów”.Proadax -Agencja Interaktywna - tworzenie stron www, tworzenie sklepów online

Bootcampy 

Podobna sytuacja dotyczy również tzw. „bootcampów”. Są to kursy wyspecjalizowane w danej dziedzinie/języku programowania, które „zapewniają” pracę po ich ukończeniu. Koszt takiego bootcampa to kilka tysięcy i może on trwać nawet pół roku. Twórcy zapewniają gwarantowaną pracę po tym kursie. Jednak rzeczywistość jest inna, ponieważ bootcamp podobnie jak studia oferuje tylko podstawy danego języka programowania, a kursant nie jest w stanie nabyć znacznego doświadczenia. Ta opcja jest bardzo często preferowana przez osoby, które planują się przebranżowić i mają nadzieję na znalezienie dobrze płatnej pracy po ukończeniu kursu. Niestety często okazuje się, że jest to zmarnowane „kilka tysięcy”, ponieważ wiedza oraz umiejętności okazują się niewystarczające.

Nie można jednak stwierdzić, że studia są nieprzydatne i jest to tylko i wyłącznie zmarnowany czas. Bardzo dużym plusem studiów jest możliwość odbycia stażu w różnych firmach. Korporacje bardzo często szukają stażystów lub juniorów właśnie na kierunkach informatycznych. Obserwując rynek ofert, można zauważyć przesyt na stanowiska „mid” lub „senior”. Jednak ofert pracy na stanowisko „juniora” jest mało, dlatego tutaj dużym plusem są studia, które często oferują możliwości stażu w różnych firmach. Nie jest to jednak jedyna droga, aby zacząć karierę w IT, ponieważ programiści bardzo często sami zakładają firmy lub startupy, które potem osiągają sukces. Sam Bill Gates rzucił studia i nadal potwierdza, że tego nie żałuje.

Podsumowanie — programista a studia informatyczne

Choć formalne wykształcenie może być pomocne, nie jest to sposób na zostanie dobrym programistą. Współczesna branża IT docenia różnorodność ścieżek edukacyjnych, a decydującym czynnikiem jest często praktyczne doświadczenie, umiejętności oraz zdolność do ciągłego samorozwoju.

 

Bądźmy w kontakcie

Zapisz się do naszego newslettera

Dołącz do naszej społeczności i zostaw nam swojego maila. Co jakiś czas otrzymasz od nas wskazówki, ciekawostki i newsy ze świata www oraz marketingu!

Potrzebujesz więcej informacji?

Zostaw numer, oddzwonimy
do Ciebie.