Blog

Oszuści wyłudzają pieniądze na aktualizacje Google Moja Firma!

Internetowi oszuści od lat szukają sposobów na to, by w niemal legalny sposób przejąć czyjąś gotówkę – podobnie jest w 2023 r. Jak pewnie sobie przypominasz, 2 lata temu na łamach naszego bloga przestrzegaliśmy przed procederem wyłudzania pieniędzy za zakładanie wizytówki Google Moja Firma (obecnie Profil Firmy).

Niestety, mimo wcześniejszego nagłośnienia sprawy na naszych kanałach, znów incydent się powtarza. Od kilku tygodni przerażeni klienci informują nas, że oszuści próbują wystawiać faktury za niezrealizowaną usługę. Warto dodać, że wielu przedsiębiorców wciąż jest nieświadomych, że taka wizytówka jest darmowa i ważna bezterminowo, a za jej obsługę odpowiada wyłącznie polski oddział Google, czyli Google Poland sp. z o.o. mieszczącą się w Warszawie przy ul. Emilii Plater 53.

Nękające telefony i maile od rana do nocy…

Jeśli podobny scenariusz dotyczy Ciebie lub Twoich znajomych, to nie reaguj. Wizytówka Google Moja Firma (Profil Firmy) to darmowa usługa, której celem jest pomoc Twojej firmie w zdobyciu popularności przy użyciu reklamy zarówno w serwisie Google Maps, jak i w wyszukiwarce.

‘Powtórzmy jeszcze raz – jest ona bezpłatna i ważna bezterminowo. A więc nie ma mowy o ponoszeniu opłat za aktywację czy przedłużanie ważności’

Jednak oszuści wykorzystują niewiedzę właścicieli firm, żądając od nich opłat za aktywacje czy inne „operacje”. To fejk. Nie działaj pod wpływem emocji,  daj sobie chwilę na weryfikację otrzymanej informacji, a następnie spróbuj podjąć działanie. Może to być, np. zgłoszenie incydentu odpowiednim organom.

Jak się bronić?

Założenie, weryfikacja lub modernizacja wizytówki Google Moja Firma (Profil Firmy) to rutynowe działanie w przypadku wielu agencji reklamowych czy interaktywnych, w których zleca się marketing online. Zdarza się, że mogą pobierać minimalne opłaty za aktualizację profilu wizytówki, wzbogacając ją o profesjonalne zdjęcia i treści. Jednak w zdecydowanej większości przypadków taka usługa jest dodawana jako bonus do wykonania strony internetowej czy prowadzenia social mediów.

Decydując się na współpracę z agencją interaktywną zyskasz solidną ochronę i wsparcie, gdyby oszuści próbowali wyłudzić od Ciebie zapłatę lub grozili usunięciem wizytówki z serwisu. Co prawda jest możliwe, ale tylko w ściśle określonych przypadkach.

Podsumowanie

Więcej informacji o zasadach działania wizytówki znajdziesz w bazie pomocy przygotowanej przez Google. Jeśli natomiast zlecasz prowadzenie profilu firmie zewnętrznej, np. agencji interaktywnej, sprawdź szczegółowe warunki, które powinny być spełnione podczas takiej współpracy. Pamiętaj, że obecność firmy w Internecie to dziś standard oraz sposób na efektywne pozyskiwanie klientów. Ale miej też świadomość obecności zagrożeń oraz bądź przygotowany.

Bądźmy w kontakcie

Zapisz się do naszego newslettera

Dołącz do naszej społeczności i zostaw nam swojego maila. Co jakiś czas otrzymasz od nas wskazówki, ciekawostki i newsy ze świata www oraz marketingu!

Potrzebujesz więcej informacji?

Zostaw numer, oddzwonimy
do Ciebie.