Blog

Backup – nigdy o nim nie zapominaj

W razie awarii lub innego nieprzewidzianego zdarzenia profesjonalny backup jest na wagę złota. Potwierdzają to na przykład właściciele dużych biznesów e-commerce, którzy nie mogą sobie pozwolić nawet na najmniejszy błąd, ponieważ taka niefrasobliwość to straty idące w dziesiątki tysięcy złotych dziennie. Co istotne, także i mniejsze firmy nie powinny zapominać o backupie, ponieważ daje on olbrzymi komfort psychiczny oraz pozwala pracować bez obaw o utratę cennych danych. Tak czy inaczej dobrze zadbać o ten podstawowy filar bezpieczeństwa, który jest szczególnie ważny zarówno dla tworzenia firmowych stron internetowych, jak i sklepów online czy serwisów www. Sprawdźmy zatem, co składa się na porządny backup.

Co dwa backupy, to nie jeden

Tak, to przypomina znane powiedzenie, podobnie jak słynne „przezorny zawsze ubezpieczony”. Co ciekawe, sprawa z backupem i tworzeniem kopii zapasowych wygląda zupełnie tak samo, ponieważ pozwala zdywersyfikować ryzyko utraty danych oraz zapewnić znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa. Warto dodać, aby porządny, podwójny backup był niezależny od tego oferowanego przez hostingodawcę. Zarówno standardowe, jak i rozszerzone oferty przestrzeni serwerowej w popularnych hostingowniach zawierają awaryjny dostęp do danych, ale mimo to, wciąż bazują na tej samej infrastrukturze, która może być zawodna, i to pomimo supportu. Znacznie lepiej zainwestować w coś więcej, aby mieć pewność, że dostęp do danych będzie praktycznie zawsze, kiedy zaczną działać nawet najbardziej wyrafinowane prawa Murphy’ego.

Backup na serwerze

Wykupując hosting w jednej ze znanych firm zajmującej się przechowywaniem danych, można liczyć na tzw. automatyczne backupy, które przeważnie są tworzone 7, 14 czy 30 dni wstecz. Dla wielu klientów taki system wydaje się być wystarczający, jednak to tylko pozory i złudne poczucie bezpieczeństwa. Kiedy strona zawiera coraz więcej treści i danych, a ryzyko wycieku rośnie wprost proporcjonalnie do ich wartości i czasu przechowywania (np. dane osobowe), to zasadne staje się zwiększenie bezpieczeństwa oraz opieki nad takim serwisem. Oczywiście dostawcy hostingów coraz częściej oferują usługę dotyczącą tworzenia kopii zapasowej FTP na serwerze oraz przywrócenia zawartości witryny po uszkodzeniu. Jednak zwykle jest to bardzo podstawowa ochrona i dostępna do kilku dni wstecz, często nieobejmująca wszystkich plików. Ponadto, rozszerzenie ochrony backupu przeważnie wymaga dopłaty i to bez gwarancji natychmiastowej reakcji na zgłoszenie problemów. I tutaj zdecydowanie warto zastanowić się nad alternatywą dla niewystarczających rozwiązań proponowanych przez dostawców hostingowych.

Backup w innym miejscu

To bezapelacyjny klucz do bezpiecznego działania strony internetowej czy sklepu online. Profesjonalny backup i opieka nad serwisem www to cały zespół czynności, który nie tylko zapewnia cykliczne tworzenie kopii zapasowych, ale także pozwala na ich bezpieczne przechowywanie. A w razie awarii, daje możliwość szybkiego przywrócenia utraconych danych i – co ważne – w zasadzie z dowolnego momentu z przeszłości. Takie rozwiązanie docenią głównie właściciele e-sklepów, którzy dodają setki produktów, a do tego muszą dbać m.in. o bezpieczeństwo danych osobowych, integracje systemów płatności/fakturowania/wysyłki oraz bazy mailingowe – bezcenne w e-mail marketingu. Co ciekawe, do wyraźnej poprawy bezpieczeństwa i ciągłości działania wystarczy jedna z trzech alternatyw w postaci dedykowanego serwera FTP oraz usług chmurowych typu Google Drive czy Dropbox. W teorii nic wielkiego, a w praktyce oznacza uratowanie niejednego biznesu online.

sklepy-internetowe-zator

Dobra opieka nad serwisem to także backup

Dbałość o witrynę internetową pozwala zapewnić użytkownikom (klientom) wysoki komfort korzystania z niej oraz bezpieczeństwo, dlatego profesjonalna opieka nad serwisem www nie powinna kończyć się na aktualizacji CMS, czyszczeniu kodu, dokupowaniu miejsca hostingowego czy przedłużaniu ważności domeny. Trzeba mieć świadomość, że prawidłowo zoptymalizowany pakiet bezpieczeństwa dla firm powinien posiadać również usługę tworzenia backupu, który przyda się w kryzysowych sytuacjach. A tych jest bez liku – ataki hakerskie, usterki sprzętowe lub awarie infrastruktury po stronie hostingodawcy. Co ważne, standardowy backup na serwerze, zwłaszcza w podstawowych rozwiązaniach daje złudne poczucie bezpieczeństwa, ponieważ możliwości wystąpienia utraty danych jest całe mnóstwo. A jak wiadomo, w biznesie e-commerce oznacza to przerwę w działalności, narażając firmę na duże straty finansowe i wizerunkowe. Dlatego dodanie innych, dodatkowych zabezpieczeń wydaje się oczywiste.

Pakiety bezpieczeństwa

W związku z powyższym, agencja interaktywna Proadax rekomenduje skorzystanie z jednego z trzech dostępnych pakietów bezpieczeństwa dla serwisów internetowych, które zostały przygotowane z myślą o potrzebach klientów z różnych segmentów rynku. Innymi słowy – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Pakiet Standard

To prosta i przejrzysta oferta dedykowana wszystkim tym, którzy pragną zadbać o swoją klasyczną stronę wizytówkową. Pakiet Standard obejmuje kwartalną aktualizację CMS i modułów oraz comiesięczny backup wraz z 12 kopiami przechowywanych danych. To idealne rozwiązanie, dla witryn, które nie pracują na dużej ilości danych, a pełnią rolę firmowej bądź osobistej wizytówki w Internecie.

Pakiet Pro

Stanowi kompletną ofertę dla firm posiadających rozbudowane serwisy internetowe z dużą ilością treści i danych, a często poszerzany content w dużej mierze wpływa na kształtowanie przychodów firmy. Pakiet Pro to przede wszystkim: kwartalna aktualizacja CMS i modułów, comiesięczny backup i przechowywanie kopii zapasowych oraz coroczna aktualizacja szablonu/wersji PHP.

Pakiet Business

Zawiera usługi dedykowane firmom z branży e-commerce (sklepy online), gdzie liczy się częste i systematyczne wsparcie. Pakiet Business to trzymanie ręki na pulsie, a więc: comiesięczna aktualizacja CMS i modułów, coroczna aktualizacja szablonu/wersji PHP, a także comiesięczny backup oraz tworzenie i przechowywanie 12 kopii zapasowych.

Chcesz poznać więcej szczegółów? Skontaktuj się z nami! 

Podsumowanie

Budując stronę internetową czy e-sklep, często zapomina się o ważnych, lecz nieoczywistych dla nowicjuszy aspektach jak na przykład systematyczne tworzenie backupu i bezpieczne przechowywanie kopii zapasowych, niezależnie od hostingowdawcy. Należy pamiętać, że jest to jeden z filarów cyberbezpieczeństwa, które z każdym rokiem nabiera coraz większego znaczenia, zwłaszcza dla firm opierających swoją działalność o internetowe kanały sprzedażowe i/lub marketingowe. Standardowe usługi oferowane przez hostingodawców bardzo często sprowadzają się do ochrony wewnętrznej, pozbawionej zróżnicowanych miejsc do przechowywania kopii zapasowych oraz przyjaznego wsparcia. Dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z dedykowanych pakietów bezpieczeństwa od Proadax, które skutecznie minimalizują ryzyko utraty firmowych danych oraz zapewniają niezbędne aktualizacje.

Bądźmy w kontakcie

Zapisz się do naszego newslettera

Dołącz do naszej społeczności i zostaw nam swojego maila. Co jakiś czas otrzymasz od nas wskazówki, ciekawostki i newsy ze świata www oraz marketingu!

Zostaw swój telefon, oddzwonimy wkrótce Niedostępni

Potrzebujesz więcej informacji?

Zostaw numer, oddzwonimy
do Ciebie.