Blog

Jak wybrać hosting dla strony www swojej firmy?

Decydując się na uruchomienie dla swojej firmy strony internetowej, prędzej czy później trafisz na pojęcia takie jak domena, hosting czy certyfikat SSL. Te usługi potrzebne są, aby strona www, której wykonanie zlecisz, była dostępna w sieci dla Twoich obecnych i potencjalnych klientów.

Na rynku jest bardzo wiele firm, które oferują pakiety hostingowe i możliwość rejestracji domen. Kuszą one często bardzo niskimi cenami aktywacji na pierwszy rok, więc osoby, które nie mają wiedzy o tym, czym w ogóle oferta poszczególnych dostawców może się różnić, decydują się często skorzystać z pierwszej propozycji, która wyświetli się im w wyszukiwarce. Konsekwencją tego mogą być zaskakująco wysokie koszty utrzymania usług w przyszłości oraz problemy z działaniem strony.

W poprzednim wpisie z tej serii omawialiśmy, jak wybrać właściwą nazwę domeny oraz na co zwrócić uwagę, decydując się na ofertę konkretnego rejestratora. Z tego artykułu dowiesz się z kolei, czym powinien cechować się dobry hosting.

Co to jest hosting WWW?

Hosting to wydzielona przestrzeń na serwerze, na której umieszczony jest kod strony www i wszystkie treści, które się na niej znajdują. Po wpisaniu w przeglądarce adresu strony następuje połączenie z serwerem, z którym powiązana jest dana domena i pobranie z niego odpowiednich danych.

Hosting może służyć również do utrzymywania firmowej poczty e-mail. Wybierając usługę, warto więc zwrócić od razu uwagę na potrzeby i możliwości w tym zakresie. Jakie parametry należy więc zweryfikować? 

Pojemność konta

W ramach danej usługi hostingowej do Twojej dyspozycji będzie określona ilość miejsca na dysku, którą możesz wykorzystać. Jak oszacować potrzeby w tym zakresie? W przypadku zupełnie nowej strony www nie jest to łatwe. Warto jednak zadać sobie kilka pytań:

 • z ilu podstron i zakładek będzie składała się strona — kilka, kilkanaście?
 • jak dużo zdjęć i grafik będzie się na niej znajdowało?
 • czy umieszczone będą na niej jakieś pliki dostępne do pobrania dla użytkowników np. katalogi produktów, cenniki?

Prosta strona www składająca się z kilku zakładek, oparta o system zarządzania treścią WordPress przeważnie zajmuje kilkaset MB miejsca. Strona bardziej rozbudowana może potrzebować już nawet kilku GB przestrzeni.

Jeśli planujesz na serwerze utrzymywać również konta mailowe, zastanów się, ile ich będzie. Dla każdego warto przyjąć co najmniej 1 GB miejsca na start. Podsumowując — dla stosunkowo prostej strony www i kilku kont mailowych usługa o pojemności 10 GB będzie wystarczająca. W przypadku bardziej rozbudowanej strony lub większej ilości skrzynek weź pod uwagę hostingi o większej powierzchni np. 30 GB. Twoje potrzeby z czasem mogą jednak rosnąć, dlatego koniecznie dowiedz się, czy w przyszłości możliwa będzie bezproblemowa zmiana pakietu na większy.

Limity i ograniczenia

W przypadku standardowych usług hostingowych na maszynie serwerowej, z której będzie korzystała Twoja strona, działały będą również konta innych użytkowników.  Z tego względu dostawcy usług stosują limity wykorzystania zasobów danego serwera przez jednego klienta. Jakie zasoby mogą być limitowane i jak ocenić swoje potrzeby w tym zakresie?

 1. Transfer danych — każde pobranie strony przez użytkownika generuje transfer, który niektórzy dostawcy limitują. Hosting www bez limitu transferu będzie dla Ciebie najkorzystniejszą opcją.
 2. Ilość stron/domen przypisanych do serwera czasem spotykane jest ograniczenie do 1 lub kilku przypisanych do serwera domen. Zastanów się, czy taki limit nie będzie dla Ciebie ograniczeniem. Wiele firm korzysta z więcej niż jednej domeny, nawet jeśli kierują one do tej samej strony www (przekierowania). Czasem też stron na jednym serwerze jest więcej na potrzeby różnych projektów.
 3. Ilość kont e-mail — w niektórych firmach spotkasz się z limitem skrzynek, które na danym serwerze możesz utworzyć. Przemyśl więc swoje obecne i przyszłe potrzeby w tym zakresie.
 4. Ilość baz danych strony www zbudowane w oparciu o WordPress oraz wiele innych systemów zarządzania treścią korzystają z bazy danych. Limit ilości baz danych może więc być równoznaczny z ograniczeniem ilości stron www, które możesz umieścić na danym hostingu.
 5. Zużycie mocy procesora i pamięci RAM — serwer ma ograniczoną ilość tych zasobów, dlatego nadmierne zużycie ich przez jednego użytkownika mogłoby spowodować problemy z działaniem usług innych. Firmowa wizytówka nie powinna generować dużego obciążenia, warto jednak sprawdzić, czy limity nie są bardzo niskie. Mogłoby to powodować trudności w wykonaniu określonych czynności w panelu zarządzania stroną np. wykonanie kopii zapasowej. W LH.pl dla WordPressa rekomendujemy pakiet z limitem 1 rdzenia procesora i 2 GB RAM.
 6. Czas wykonywania skryptów — to limit, który określa, jak długo może maksymalnie trwać wykonanie jednego procesu na serwerze. Wbrew pozorom nie działa tu zasada im więcej, tym lepiej. Limit ten ma zabezpieczyć serwer przed przeciążeniem przez źle działające skrypty — 300 sekund to maksimum, które powinno być wystarczające.
 7. Limity związane z pocztą e-mail – dotyczą przede wszystkim ilości wysłanych maili w ciągu godziny lub doby. Dla przykładu w LH.pl wynosi on 150 maili w ciągu godziny. Limit istnieje, ponieważ hosting nie służy do wysyłki masowej (mailingów, newsletterów) – dla obsługi bieżącej korespondencji takie ograniczenie nie będzie problemem.

To najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę w kontekście limitów. W przypadku hostingu www w LH.pl większość tych informacji znajdziesz w specyfikacji.

Szybkość serwera — na co zwrócić uwagę?

Hosting będzie miał bardzo duży wpływ na szybkość działania Twojej strony www. To, jak wydajna będzie dana usługa, zależy od sprzętu oraz właściwej konfiguracji. Pod względem sprzętu ważne będą przede wszystkim:

 1. Rodzaj dysków — najlepsze parametry pod względem szybkości oferują dyski NVMe. Wynika to ze znacznie większej przepustowości (prędkość przesyłu danych) oraz ilości operacji (tzw. IOPS), które mogą wykonać, niż w przypadku wcześniejszych technologii (HDD lub SSD).
 2. Procesory serwera — nowe modele oferują znacznie lepsze osiągi, niż te, które pojawiły się na rynku kilka lat temu. Wybierając hosting, sprawdź więc nie tylko jaki limit mocy procesora będzie miała Twoja usługa, ale też z jakiego sprzętu korzysta dana firma. W ofercie LH.pl znajdziesz serwery oparte o jedne z najnowszych dostępnych na rynku modeli procesorów AMD.

Wersje PHP i inne oprogramowanie

Na wydajność będzie miało też wpływ dostępne na hostingu oprogramowanie. Bardzo istotny będzie tu dostęp do najnowszych wersji PHP (najnowsza obecnie to 8.1, stan kwiecień 2022 r.). Działanie PHP może dodatkowo przyspieszyć dostępność silnika cache – OPCache. Hosting powinien również zapewniać wsparcie nowszej wersji protokołu http – http/2.

Dobry hosting, to bezpieczny hosting

Bardzo ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę wybierając hosting jest także bezpieczeństwo. Twój hostingodawca powinien przede wszystkim zapewnić kopie zapasowe wszystkich umieszczonych przez Ciebie na serwerze danych. Backupy powinny być przechowywane bezwzględnie na osobnych serwerach, niż ten na którym działa Twoja strona, a najlepiej gdyby była to całkowicie odrębna lokalizacja. Dzięki temu nawet w przypadku jakiejś poważnej katastrofy np. pożar serwerowni, odzyskanie danych nadal będzie możliwe. Wybierając dostawcę, zweryfikuj również, jak długo kopie zapasowe są przechowywane, oraz czy przywrócenie danych nie będzie wiązało się z dodatkowym kosztem.

Szyfrowanie transmisji danych, SSL dla strony

Na hostingu powinny być dostępne szyfrowane połączenia z serwerem FTP oraz dostęp do szyfrowanych protokołów SMTP/IMAP w przypadku poczty e-mail. Dla zabezpieczenia przesyłu danych pomiędzy serwerem a przeglądarką użytkownika, który odwiedza twoją stronę, powinien być zastosowany certyfikat SSL. Hosting powinien umożliwić bezproblemowe zainstalowanie wykupionego przez Ciebie certyfikatu lub dostęp do certyfikatów bezpłatnych.

Ochrona przed atakami DDoS, brute force i skany antywirusowe

Twoja strona www narażona będzie na różnego rodzaju ataki, które mogą mieć na celu kradzież danych, przekierowanie Twojego adresu na strony phishingowe lub wykorzystanie serwera do wysyłki SPAM. Odpowiednie zabezpieczenia po stronie hostingu mogą ochronić Cię przed niektórymi zagrożeniami. Na serwerze mogą np. istnieć mechanizmy blokujące adresy IP, które próbują metodą siłową (testowaniem różnych możliwych kombinacji) złamać hasło do panelu zarządzania Twoją stroną.

W przypadku gdyby atakowi nie udało się zapobiec i Twoja strona zostałaby zainfekowana, hostingodawca może pomóc Ci w szybkim wykryciu problemu poprzez regularne skanowanie serwerów pod kątem podejrzanych plików. Na serwerze powinna być również wdrożona ochrona przed atakami DDoS, które mogłyby prowadzić do niedostępności Twojej strony.

Zgodność z RODO

Na Twojej stronie www mogą być przetwarzane dane osobowe np. twoich klientów, którzy wypełnili formularz kontaktowy. Powierzenie takich danych zewnętrznej firmie np. firmie hostingowej, na której serwerze będą przechowywane, powinno odbywać się na podstawie umowy powierzenia. Hostingodawca powinien umożliwić zawarcie takiej umowy, której wzór jest zgodny z wymaganiami rozporządzenia RODO.

Czy możesz liczyć na pomoc?

Pewne kwestie związane z obsługą konta hostingowego mogą być dla Ciebie trudne lub niejasne, zwłaszcza na początku. Możesz potrzebować wsparcia w początkowej konfiguracji serwera, zmianie jakichś ustawień lub wytłumaczenia w zrozumiały i przystępny sposób zagadnień związanych z działaniem usługi. Jeśli dostawca hostingu zapewni Ci pomocny i kompetentny support, będzie to znacznie łatwiejsze.

Reakcja dostawcy hostingu może być również konieczna w przypadku pojawienia się jakichś problemów z działaniem strony.

Aby mieć pewność, że dana firma gwarantuje oczekiwany przez Ciebie poziom wsparcia, zweryfikuj:

 • w jakich godzinach dostępny jest support,
 • jakie kanały kontaktu są dostępne,
 • jaki jest zakres bezpłatnego supportu — czy np. obejmuje kwestie takie jak przywrócenie kopii zapasowej, udostępnienie logów, analiza błędów czy też zmiana konfiguracji PHP.

Pomocne w ocenie działania danej firmy w tym zakresie mogą być opinie innych użytkowników, którzy bardzo często zwracają uwagę właśnie na ten aspekt.

Podsumowanie

Wybierając hosting, musisz zwrócić uwagę na parametry takie jak pojemność konta czy też limity, jakie obowiązują w wybranym przez Ciebie pakiecie. To jednak dopiero początek drogi — jeśli chcesz, aby Twoja firmowa strona www działała szybko i była bezpieczna, zweryfikuj dokładnie, czy dostawca, na którego usługi się decydujesz, oferuje rozwiązania, które mogą to zapewnić. 

 

Bądźmy w kontakcie

Zapisz się do naszego newslettera

Dołącz do naszej społeczności i zostaw nam swojego maila. Co jakiś czas otrzymasz od nas wskazówki, ciekawostki i newsy ze świata www oraz marketingu!

Jesteśmy teraz dostępni Dostępni

Potrzebujesz więcej informacji?

Zostaw numer, oddzwonimy
do Ciebie.