Blog

Automatyzacja w Social Media – kiedy warto po nią sięgnąć?

Wykorzystywanie sztucznej inteligencji w marketingu to nadal dość kontrowersyjny temat. Za to rozwój AI sprawia, że możemy korzystać z coraz większej ilości rozwiązań, dzięki którym nasza praca jest bardziej efektywna i mniej czasochłonna. Do jednych z tych, które w ostatnim czasie zyskują na popularności, należy automatyzacja działań w Social Media. Jednak, kiedy warto się na nią zdecydować?

Obsługa klienta w mediach społecznościowych

Do jednych z najważniejszych elementów budowania wizerunku działalności należy kontakt ze swoimi odbiorcami. Utrzymywanie go ze swoimi potencjalnymi klientami ma ogromny wpływ na budowanie długotrwałych relacji i sprawiania, że zostają u nas na dłużej. Kontakt może mieć również znaczenie przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Mimo że na samym początku prowadzenia działalności zazwyczaj nie jest problematyczne, z czasem zaczyna się to zmieniać. Zbudowanie swojego wizerunku i marki sprawia, że coraz więcej klientów zaczyna się do nas odzywać. Oczywiście jest to dla nas dobre, ale czasem zdarza się tak, że zapominamy o bieżącej obsłudze – odpisywaniu na komentarze na Social Media czy wiadomości. Najzwyczajniej zaczyna brakować nam czasu i przestrzeni, żeby móc się tym zająć.

Wtedy watro zastosować automatyzację, dzięki której odpowiedzi na proste i często powtarzające się pytania, będą wysyłane automatycznie. W ten sposób pozostawiamy łatwiejsze tematy sztucznej inteligencji, a my możemy zająć się trudniejszymi kwestiami.

Z tego sposobu korzysta się coraz częściej, a stosuje je znaczna większość największych firm.automatyczne odpowiedzi

Oszczędność czasu przy prowadzeniu Social Media

Budując markę firmy w internecie, warto zadbać o to, aby potencjalny klient mógł znaleźć ją w kilku miejscach. To nie tylko zwiększy szansę na to, że zapozna się z daną działalnością, ale także podniesie jej wiarygodność. Chociaż warto o to zadbać, prowadzenie profilu na różnych Social Media niekiedy okazuje się dość czasochłonne. Wówczas powstaje dylemat, czy w ogóle nadal chcemy publikować treści, skoro brak nam na to przestrzeni w ciągu dnia. Odpowiedzią na to są właśnie narzędzia oparte na AI. Dzięki nim możemy zautomatyzować publikowanie treści i zyskać cenny czas.

Znajomość grupy docelowej a automatyzacja

Automatyzacja niektórych działań w Social Media bez dwóch zdań jest pomysłem, nad którym warto się zastanowić. Natomiast, aby mogło to zdawać egzamin, konieczne jest odpowiednie przygotowanie się. Istotne jest, by znać swoją grupę docelową. Bez wiedzy na ten temat, automatyzacja może przynieść więcej szkód niż korzyści przez to, że na przykład obsługa klienta stanie się zupełnie niespersonalizowana i przy tym niepomocna. Znajomość swojej grupy docelowej ma tutaj ogromne znaczenie i wpływa na finalną skuteczność działań w Social Media.

Prowadząc swoje media społecznościowe, koniecznie należy wiedzieć, kto ma być naszym odbiorcą i w jaki sposób powinno się z nim rozmawiać. Jeżeli chcesz zbudować wizerunek swojej firmy w Krakowie, Warszawie, Wadowicach lub innym zakątku Polski i potrzebujesz pomocy w tym temacie, skontaktuj się z nami!

Za to jeśli chcesz rozszerzyć działalność i otworzyć stronę www swojej firmy lub prowadzić sklep internetowy, również Cię w tym wesprzemy.

Proadax -Agencja Interaktywna - tworzenie stron www, tworzenie sklepów online

Czy automatyzacja podniesie PR?

Stosowanie automatyzowanych działań w Social Media to świetny pomysł. Dzięki niemu łatwiej jest nam zadbać o doświadczenia klientów z naszą firmą, ponieważ jesteśmy w stanie odpowiedzieć na każdą wiadomość. Tym samym utrzymujemy pozytywny PR i opinię wśród społeczności.

Z drugiej strony, czy warto korzystać z automatyzacji w Social Media, kiedy firma ma problem ze swoją reputacją? Wtedy zdecydowanie lepiej nie używać takich rozwiązań. Mechanizm ten najczęściej bazuje na wprowadzanych wcześniej informacjach i algorytmach. Podczas takiego kryzysu odpowiedzi wysyłane przez AI niekiedy mogą być nietrafione i nie brać poprawki na aktualną sytuację. Dodatkowo nie mamy wtedy kontroli nad samym wydźwiękiem odpowiedzi, ponieważ sztucznej inteligencji brakuje ludzkiego wyrozumienia i wyczucia emocji kontaktującej się osoby. To następnie może sprawić wrażenie obojętności firmy na niektóre problemy, a sama działalność może utracić na autentyczności.

Podsumowując, automatyzacja działań w mediach społecznościowych  to dobry pomysł, ale lepiej nie wprowadzać tego w momencie, kiedy opinia innych jest dla nas na wagę złota.

AI w kampaniach Social Media

Sztuczna inteligencja od pewnego czasu odgrywa ogromną rolę w analityce marketingowej. Biorąc pod uwagę wzrost popularności tego typu rozwiązań i pojawianie się coraz to nowszych narzędzi, AI zaczyna przydawać się także przy prowadzeniu kampanii reklamowych. Wspierają one nas między innymi na etapie monitorowania wyników i oceniania ich efektywności. Dzięki temu zarządzanie kampanią staje się znacznie prostsze.

Automatyzacja w Social Media jest spotykana coraz częściej. To jak wiele światowych marek korzysta z takich narzędzi, możemy zauważyć przy każdej próbie skontaktowania się z firmą przez, chociażby Messengera. Biorąc pod uwagę liczne korzyści, nie ma co się dziwić. Jednak mimo to, warto pamiętać o tym, by działania naszej firmy wyglądały maksymalnie naturalnie.

Bądźmy w kontakcie

Zapisz się do naszego newslettera

Dołącz do naszej społeczności i zostaw nam swojego maila. Co jakiś czas otrzymasz od nas wskazówki, ciekawostki i newsy ze świata www oraz marketingu!

Zostaw swój telefon, oddzwonimy wkrótce Niedostępni

Potrzebujesz więcej informacji?

Zostaw numer, oddzwonimy
do Ciebie.